سرویس کولر گازی

نحوه کار کرد کولر گازی

 

سرویس کولر گازی

در این جلسه آموزشی می خواهیم نحوه عملکرد  و کارکرد کولر گازی را یاد بدهیم

اسپیلت دستگاهی است کهعملکرد جالبی دارد. این دستگاه ابتدا گاز مبدل به مایع مینماید این فرایند یک فرایند گرما ده است پس از این مرحله در یک سیکل گرما گیر مایع را به گاز تبدیل می نماید.

اخراع ککنده اسپیلت ها آقای هاویلند می باشد که ایشان در سالهای قرن 19 در سال 1902 کولر گازی را اختراع نمود.

در زیر قصد داریم انواع کولر گازی را به شما معرفی کنیم:

کولر گازی دارای مدل های مکختلفی می باشد که با توجه به شرایط و فراخور حال و میزان رطوبت و دمای هوای محیط باید انتخاب گردد.

در انتخاب کولر گازی علاوه بر دما و رطوبت ابعاد جایی که قصد داریم اسپلیت را انجا کار کنیم بسیار مهم میباشد و طبق یک جدول که در آن جدول با توجه به شرایط محیطی پیشنهاد انتخاب کولر گازی به ما می دهد.

سرویس کولر گازی سرما سیستم در خدمت شماست ئر طول شبانه روز.اولین مدل از مدل های کولر گازی ایستاده می باشد.این کولر گازی دو قسمت دارد در واقع دو تکه ای می باشد.میزان مصرف برق این دستگاه پایین است و نسبت به مدل های دیگر مقرون به صرفه تر می باشد.

علت خرید کولر گازی

از مهمترین نکاتی که ما را جذب می کند که از کولر گازی استفاده نماییم این است که آلودگی تولید نمیکند و  و این نکته بسیار مهمی است. شما در صورت استفاده از اسپیلت احساسی از رطوبت نمیکنید و د همچنین میزاش سرمایش خروجی آن نسبت به کولر آبی بهتر می باشد.

یکی دیگر از امکاناتی که کولر گازی به ما میدهد این است که باتوجه به سنسور دمایی که روی آن تصب شده است این امکان را به ما میدهد که دمای محیط را با توجه به سلیقه و خواست خود تنظیم کنیم . این سنور دما با سنس کردن دمای اطراف دستور قطع برق کمپرسور را اعمال می نماید و با قطع شدن کمپرسور کولر فقط در حالت پنکه فعالیت می نماید. و پس از اینکه دوباره دمای هوا و یا رطوبت هوا بالا رفت این سنسور با سنس کردن دما دستور راه اندازی دوباره کمپرسور را می دهد.

یکی از عیب ها و اشکالاتی که در باره کولر گازی پیش می آید ریزش آب از آن می باشد که در زیر به علل  و موانع ریزش آب و مایع از کولر های گازی و اسپیلت ها می پردازیم.

عدم جایگزاری درست لوله ها

همانطور که می دانید کولر گازی آب هوای محیط را جذب می کند و این به علت فرآیندی است که در آن شکل میگیرد و حالا این اب که از دور و اطراف جذب شده است باید از طریق یک مجرای مناسب که خروجی مجرا در انتهای اسپیلت طراحی شده است به خارج از محیط انتقال پیدا کند. اما در عمل دیده می شود که لوله ها خرطومی که برای خارج شدن آب جذب شده از اسپیلت کار گزاشته شده است به درستی انجام تنشده و یا از لوله مناسبی برای انتقال استفده نشده است. یکی از علت های چکه کردن آب از دستگاه همین علت می باشد که باید از لوله مناسب استفده گردد و یا اینکه ادر اتصال صحیح لوله کولر گازی به به اسپیلت اطمینان خاطر حاصل نمود.

به هم خوردن سیکل کاری سرویس کولر گازی

همانطور که می دانید سیکل کامل کولر گازی در کارکرد آن بسیار تاثیر گزار است و در صورتیکه سیکل به صورت ناقص عمل کند مشکلاتی در خنک کردن محیط به وجود می آید. اما عیت اینکه سیکل کامل عمل نکند چیست. یکی از علت عملکرد ناقص سیکل کولر گازی عدم شارژ گاز به اندازه کافی می باشد. میزان گازی لازم برای کارکرد کولر گازی با توجه به مدل کگولر گازی متفاوت میبشاد که باید طبق دفترچه راهنما به شارژ ان پرداخت. البته ممکن است شارژ گاز کولر به درستی انجام شده باشد اما به علت نشتی موجود در کولر گازی این شارژ کم کم به حداقل برسد و به دستگاه صدماتی را وارد نماید. تعمیرکاران کولر گازی باید حتما به اسن نکته توجه داشته باشند پس از اینکه گاز کولر و عمل شارژ کردن آن به انجام رسید چند دقیقه پس از اتمام کار شارژ حتما دوباره با فشار سنج میزان فشار گاز داخل ک.ولر گازی را بررسی نمایند و در صورتیکه میزان فشار به مقدار قابل توجهی کم شده بود نشتی کولر گازی را بررسی  نمایند و در صورت داشتن نشتی نشت گیری نمایند.

مسدود شدن مسی خروجی آب از دیگر اتفاقاتی است که باعث چکیده شدن آب از داخل کولر گازی می گردد.

یک علت دیگر در سرازیر شدن آب از اسپیلت خراب شدن عایق بندی می باشد که و خراب شدن عایق لوله های اسپیل با عت جمع شدن آب دور و اطرف لوله می گردد.

کسی که سرویس اسپیلت را انجام می دهد باید توجه داشته باشد که تک تک کارها و خدمات و تعمیراتی که باید انجام شئود از اهمیت مهمی برخوردار است زیرا سرویس و تعمیر کولر گازی کار سده ای نمی باشد و سرویس نامناسب باعث زودتر خراب شدن آن می گردد.

ترک سینی زیر

ترک خوردن سینی زیرین کولر گازی که باعث می شود آب جمع شده در این سینی ریزش داشته باشد از دیگر علت های چکه کردن آب کولر گازی می باشد.

میزان خنک کردن کولر گازی اسنتانداردی دارد که یک واحد سنجش دارد که در اصطلاح تخصصی به BTU معروف می باشد.و هرچه این مقدار این بالاتر باشد میزان خنک کنندگی کولر گازی افزایش پیدا می کند.

حتما در خرید اسپیلت به گارانتی و شرکتی کمه گارانتی آن را برعهده گرفته است دقت نمایید که پس از کار کردن دیک مدت مشخص در صورت پیش آمدن هر گونه مشکل خدمات پشتیبانی را انجام دهند.

بی تی یو چیست

برای خرید منایب به میزان آفتاب خور بودن محیط دقت کنید و در صورتیکه آفتاب مستقیم به محیط مورد نظر می تابد حتما اسپیلت با راندمان و BTU  بالاتری را انتخا ب نمایید.

یک تنظیم مهمی که در این دستگاه می توانید از آن استفاده نمایید این است که میتوناید کولر گازی را روی حالت اتوماتیک قرار دهید تا در صورت بالا و پایین رفتن دما خود کولر گازی کمپرسور را قطع و وصل نماید و و کندانسور کولر گازی نیز از کار بیفتد.

کولر گازی نیاز به تعمیر و سرویس کمتری نسبت به کولر گازی دارد و در کولر گازی قطعات مصرفی با استهلا بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد مثلا شما باید سالانه پوشال کولر آبی را عوض کنید و لی دیگر در اسپلیت همچین کاری نیاز نیست.

 

1دیدگاه برای“سرویس کولر گازی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *